19° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/hocam1/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/hocam1/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Tarlasını Güneşle Suluyor

Genel - 19 Mayıs 2020 17:01 A A

                İlçemizde çiftçilik yapan Ahmet Diker, tarlasına kurdurduğu güneş enerjisi sistemiyle sulama yaparak, üretimdeki maliyetleri düşürmek ve ürün kalitesini artırmayı hedefliyor.

                İlçemizde çiftçilik yapan Ahmet Diker, üretimdeki maliyetleri düşürmek ve ürün kalitesini artırmak amacıyla tarlasının 400 metrekare alanına, 200 panelden oluşan saatte 55 kW elektrik üreten güneş enerji sistemi kurdu.

                Geçtiğimiz yıl 130 dekar alan sulayarak, sezonda 58 bin lira elektrik faturası ödeyen Ahmet Diker, bu sezon bu maliyetten kurtulup, ürünlerini daha çok sulama imkanı bularak, verimdeki kaliteyi artırmayı hedefliyor. Kurulan sistemde güneş panellerinin ürettiği elektrik toplanarak 35 beygirlik dalgıç motorunun çalışmasını sağlıyor. 35 su fıskiye tabancası çalıştıran dalgıç motoru ise saat 08.00 ile 17.30 arasında başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan sulama yapıyor.

                Çiftçi Ahmet Diker; “Çiftçinin en büyük giderlerinden biri elektrik faturası. Bunu minimize etmek için şebeke bağlantılı güneş enerji sistemini kurduk. 200 panelden oluşuyor. 35 beygirlik bir motor kullanıyoruz. Sabah saat 08.00’den saat 17.30’a kadar randımanlı çalışmakta. Bizim elektrik faturalılarımız sezonluk olur. Sezonda ayda 8 bin lira ila 8 bin 500 lira arasında fatura gelmekteydi. Bu para ile yaklaşık 120 ya da 130 dekarlık bir yer suluyordum. İki tane kuyum var benim. Geçen yıl bir sezonda 58 bin lira civarında elektrik faturası ödedim” dedi.

                Güneş panellerini takan firma sahibinin eşi Ali Eren;

                “Ahmet Bey enerji sarfiyatlarının yüksek olduğunu söyledi. Neler yapabiliriz diye araştırma yaptık. Ben Ahmet Bey’e bir rapor hazırladım. Ahmet Bey mantıklı buldu. Bugünün şartlarında tarımsal üretim biliyorsunuz, çok önemli. Ülkelerin gündemini belirliyor artık. Dünya gündemine tarım oturdu. Ahmet Bey de üretim maliyetlerini düşürüp, bunun yanında üretimini artırmaya karar verdi. 50 beygirlik bir sistem kurduk buraya. Bir hafta oldu çalışıyor. Bilinçli tarımla uğraşan çiftçilerimize tavsiye ediyoruz. 100 ön tarafta 100 arka tarafta olmak üzere 200 panelden oluşuyor. Sabah 8.00 ile akşam 17.30’a kadar sulama yapıyor. 35 tabanca çeviriyor” dedi.

Bu haber 398 kez okundu.
Genel - 17:01 A A
BENZER HABERLER