23° Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.44
  • DOLAR 5.72

Tarla Faresi İle Toplu Mücadele Çalışmaları Sonuçlandı

Genel - 2 Nisan 2019 11:34 A A

Afyonkarahisar il tarım ve orman müdürlüğü tarafından başlatılan tarla farasi ile mücadele çalışmaları sonuçlandı.
İlimizde görülen tarla faresi ile ilgili mücadele kapsamında çiftçilerin zarara uğramamaları için 14 ilçed başlatılan toplu mücadele çalışmaları sonuçlandı.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan İl Müdürü İbrahim Acar;
“Tarla fareleri başta buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, baklagiller, endüstri ve yağlı tohumlar gibi tarla bitkilerine, meyve sebze bahçelerine çayır-mera alanlarından genç ormanlara kadar her türlü bitki için zararlıdır.
Doğal düşmanları kedi, köpek, gelincik, sansar, baykuş, kerkenez, atmaca, doğan, şahin, kartal ve yılandır. Bu canlıların korunması için bilinçsiz ve gereksiz avlanma yapılmamalı tarlada hastalık ve zararlılara karşı aşırı tarım ilacı kullanılmamalıdır.
İlimiz genelinde toplu mücadele kapsamında 14 ilçemizde tarla faresi popülasyonunun artması üzerine 4.250 dekar mera alanında 213 kg zehirli yem kullanılarak köy halkının katılımıyla meralarda toplu mücadele yapılmıştır. Ayrıca bireysel mücadelede kullanılmak üzere ilçe müdürlüklerimize 80 bin dekar alanda zehirli yem dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Konuyla ilgili çiftçilerimize teknik elemanlarımızca bilgi verilmiş olup, eğitim çalışmalarımız devam etmektedir” dedi. >Kurum Haberi

Bu haber 1818 kez okundu.
Genel - 11:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.