17° Sisli
  • EURO 6.65
  • DOLAR 5.92

Su Ürünleri Av Yasağı Başladı

Genel - 2 Nisan 2019 11:40 A A

Afyonkarahisar il tarım ve orman müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Afyonkarahisar merkez ve ilçelerinde su ürünleri av yasağı başladığı belirtilirken, söz konusu yasağın 15 Haziranda sona ereceği belirtildi.
1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünlerini Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünlerini Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ hükümleri gereğince İlimizde Sazangiller, Kadife, Siraz, Yayın, Tatlısu Kefali (akarsular hariç) avcılığında zaman yasağı 15 Mart-15 Haziran olarak belirtildi.
Ayrıca diğer türler için zaman yasakları 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünlerini Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’de yer alan Çizelge-6’da belirtildiği bildirildi. Söz konusu türlerin belirtilen tarih aralığında avcılığı, satışı ve nakli yasaktır denildi.
Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Müdürü İbrahim Acar;
“15 Mart-15 Haziran arası İlimizde uygulanan su ürünleri av yasak dönemine girmiş bulunmaktayız. Yasak dönem boyunca gerek amatör balıkçılarımız gerekse ticari balıkçılarımızın getirilen yasaklara uyması İlimizde bulunan su ürünleri stoklarının varlıklarını devam ettirmeleri ve üreme şansı verilebilmesi için son derece önemlidir. Bu sebeple vatandaşlarımızın yasak dönemde şahit oldukları yasa dışı avcılığı; kolluk kuvvetleri ve İl Müdürlüğümüze bildirmeleri sürdürülebilir balıkçılık için büyük önem arz etmektedir” dedi.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet talep ve görüşler için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçilebileceği belirtildi.

Bu haber 272 kez okundu.
Genel - 11:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.