23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/hocam1/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/hocam1/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Şehit Yaşar Özlem Kütüphanesinde, Çalışmalar Devam Ediyor

Genel - 12 Şubat 2020 16:09 A A

                Sandıklı Aktürkler İmmam Hatip Ortaokulu tarafından okul bünyesinde oluşturulan Şehit Polis Memuru Yaşar Özlem kütüphanesinde çalışmalar devam ediyor.

                İstanbul Vezneciler’de polis aracına düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan polis memuru Yaşar Özlem’in isminin verildiği kütüphane için okul öğretmenlerinden Aslı Coşkun ve Ali Eren önderliğinde 2 ay önce başlatılan çalışmada, 1500 kitap toplandı. Kitaplar raflara dizilirken, okuma masaları alındı. 18 Mart’ta açılışı yapılması beklenen kütüphaneye kitap bağışları devam ediyor.

                Kütüphane duvarında rölyef çalışması yapan Okulun Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Ali Eren, çalışmaları öğrenciler ile birlikte yürüttüklerini ve öğrencilerin kütüphanede oluşturulan Milli Mücadele dönemini görerek öğreneceklerini belirtti.

                Okulun bir sınıfını kütüphaneye dönüştürdüklerini anlatan Eren, yaptığı açıklamada;

 “ Şehit Polis memuru Yaşar Özlem anısına oluşturduğumuz kütüphanenin bir duvarında okulun öğretmeni olarak kalıcı bir anım olması açısından Milli Mücadele’yi anlatan bir rölyef çalışması yapıyoruz. Türk kadınının Milli Mücadele’deki yerini anlatan mermi taşıyan kadınlar, sırtında çocuğu ile cepheye yardıma giden bir kadın, kağnılar ile cephane taşınması, Cumhuriyetin kazanıldığı topraklardayız Kocatepe Anıtı  oluşacak. Şehit olmuş askerin bayrağı ve silahı bırakmayışı, yaralıları tedavi edenler, Seyit Onbaşı ve Çanakkale Anıtı gibi figürler yapıyoruz.

                Görsel Sanatlar derslerimizi burada işliyoruz. Öğrencilerimiz rölyef nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır burada görerek öğreniyor. Alçı karıyorlar ve duvara alçı aktarılmasında yardımda bulunuyorlar. Yaşayarak öğreniyorlar ve kendileri de katkı yaptığı için bu çalışmayı sahipleniyorlar. Çocuklarımız bize şu soruyu soruyor “Çanakkale anıtı neden Türkiye’nin batısında değil, doğusunda yer alıyor” diye. Bizde çocuklarımıza bizde Milli Mücadele yıllarında ve yakın zamanda da 15 Temmuz kalkışmasında da olduğu gibi herhangi bir sorun çıktığı zaman herhangi bir savaş durumunda sadece Çanakkale, İstanbul, Antalya, Trabzon, Kars ayrı ayrı değil bütün Türkiye’nin bir olduğunu. Çanakkale Anıtı’nın bütün milletimize ait olduğunu sempoze etmek için, bölgesel bir ayrım olmadığını Türk milletinin bir bütün olduğunu göstermek istedik. Çalışmayı Çanakkale bölgesine değilde bütün bölgelere yaydık bütün savaşı. Anıtı da haliyle doğu tarafına yaptık. Buda çocuklarımıza bir mesaj oluyor. Birlikteliği, bütün Anadolu’nun, bütün vatanın birlikte olduğunu başı sıkıştığında dara düştüğünde hepsinin tek yumruk olabileceğini öğrencilerimize de ifade ediyoruz” dedi.

                Okulun Müdür yardımcısı Hanife Gülver Akdaş ise kütüphanenin açılışının Mart ayı içersinde yapılacağını belirterek, “Bizler öğretmenler olarak çocuklarımıza, neden bu kadar mücadele verilmiş, neden bu kadar şehit olunmuş. İnsanlar canlarını bu uğurda nasıl bu kadar verebilmiş bunun anlatmasının ve bilincinin yaşamasının gayesini taşıyoruz. Kütüphanemize şehit polis memuru Yaşar Özlem’in adını verdik. Açılışını Mart ayı içersinde yapacağız. Kütüphanemize de kitap yardımlarını bekliyor ve almaya devam ediyoruz” dedi.

Bu haber 426 kez okundu.
Genel - 16:09 A A
BENZER HABERLER