13° Parçalı bulutlu
  • EURO 7.32
  • DOLAR 6.78

Patates Ekim Sezonu Başladı

Ekonomi - 24 Mart 2020 12:28 A A

                        Patates üretiminde bu yıl 20 bin dekar alanda patates üretiminin beklendiği ilçemizde patates üreticileri patates ekimi için çalışmalara başladı.

                        İlçemize bağlı Koçhisar köyünde 30 dönümlük alanda patates ekimi yaptığını belirten Ahmet Acar, 2020 patates ekim sezonuna başladıklarını aktardı.

                        Ahmet Acar; “ Patates ekimimiz öncesi tarlamızın kış sürümünü önceden yaptık. Tiller çekerek toprağı incelttik. Ekimimize başladık. Gübrelerimizi saçtık. Depolarda işçiler tarafından hazırlanan patatesleri tarlaya getirerek otomatik makinalar yardımı ile tarlamıza ekiyoruz. Makinalar yardımı ile işçilik kolaylaştı. Dönümde 4 bin ila 4 bin 500 lira masraf yapıyoruz.  Söküm sezonunda patatesimizi tüccarlar alım yapıyor. Piyasa belli değil serbest piyasa, elektrik, gübre gibi girdilerimiz çok pahalı. Dönümde 8 ila 10 ton arasında verim alıyoruz. Tüketici patatesi “pahalı” diyor, biz de ucuz diyoruz. Arada parayı tüccarlar kazanıyor. Bizden fazla tüccar para kazanıyor. Biz ekiyoruz, üretiyoruz maliyetinin çok az bir karı ile satıyoruz, ama tüccarlar asıl parayı kazanıyor” dedi.

Bu haber 149 kez okundu.
Ekonomi - 12:28 A A
BENZER HABERLER