Orta şiddetli yağmur
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/hocam1/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/hocam1/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kaymakam Eflatun Can Tortop’un 742. Yıl Türk Dili Bayramını Kutlama Mesajı

Genel - 21 Mayıs 2019 13:02 A A

                Sandıklı ilçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop,  Türk dili bayramı nedeneniyle yazılı bir kutlama mesajı yayınladı.

                Kaymakam Tortop yaynıladığı mesajda; 

                “Karamanoğlu Mehmet Bey’in bundan 742 yıl önce; ‘’Şimden girü, hiç kimesne, kapuda, divanda, mecliste ve seyranda, Türk dilinden gayrı söz söylemeye (Bugünden sonra hiç kimse, dergâhta, divanda, mecliste ve sarayda, Türkçeden başka dil konuşmayacaktır)’’ diyerek Türkçe’ yi korumak için verdiği fermanın yıl dönümü olan 13 Mayıs Türk Dili Bayramı olarak kutlanmaktadır.

                Karamanoğlu Mehmet Bey’in 1277 de verdiği ferman; Anadolu’yu o günkü koşullar altında düşündüğümüz zaman son derece önemli bir dönüm noktasıdır. Bu ferman Anadolu’da Oğuz Beylerindeki, Türkmen Beylerindeki Türkçe hassasiyetinin, şuurunun bir yansıması olarak değerlendirilmelidir.

                Dil, insanları birleştiren, bir araya getiren, insanlara tarihsellik, toplum bilinci, millet olma bilinci veren en temel unsurdur. Dil Fermanı’na da bu gözle bakmak lazım. Bizi bir araya getiren en önemli değerlerden biri dildir.

                Türkçe en zengin dönemlerinden birini yaşıyor. Bugün dünyada 7 binin üzerinde dil var. Türkçe 7 bin dil içerisinde medeniyet dili, kültür dili vasfı kazanmış az sayıda dillerden birisidir. “Dedi.

Bu haber 683 kez okundu.
Genel - 13:02 A A
BENZER HABERLER