13° Parçalı bulutlu
  • EURO 7.32
  • DOLAR 6.78

Hüdai Kaplıcaları şifa dağıtmaya Devam Ediyor

Genel - 18 Şubat 2020 14:28 A A

                İlçemizde bulunan Hüdai Kaplıcaları şifa dağıtmaya devam ediyor.

                Dünyaca ünlü çamur banyoları ile diğer kaplıcalardan ayrılan Sandıklı Hüdai Kaplıcası, şifalı sularıyla da dikkat çekerken, kaplıca misafirlerine yeni terapilerle hizmet kapsamını her geçen gün artırıyor.

                Haloterapi olarak bilinen Tuz odası terapisi ve doktor balık tedavilerinin de yapıldığı Hüdai kaplıcaları yoğun ilgi görüyor.

                Doktorlar tarafından önerilen kaplıcalarda Tuz odasına giren vatandaşlar astım, bronşit ve solunum yolu hastalıklarından kurtulduklarını bunun yanında Sivas Kangal’dan getirtilen doktor balık tedavisi ile de egzama, mantar, sedef ve cilt sorunlarına şifa bulduklarını belirtiliyor.

                Tuz odası görevlisi Kader Perçin, odanın tavan, taban ve duvarlarının tamamen rafineri edilmemiş doğal tuzlarla kaplı olduğunu belirtirken, Tuz odasına giren misafirlerin solunum yolu hastalıklarından kurtulduklarının belirtti.

                Kader Perçin;

                “Tuz odasına giren misafirlerimiz astım, bronşit, grip gibi nezle hastalıklarına çok faydalı olduğunu söylüyorlar. Uyku düzenine iyi geldiğini belirtilorlar ve memnun kalıyorlar. Tuz odasına girenler vücudun tahriş olmaması için, ıslak girmemeli ve tuzu vucuduna sürmemelidir. Bu tuzun en önemli özelliği rafineri edilmemiş işlenmemiş, taş ocağından çıktığı şekliyle gelen ve tamamen doğal hiçbir karışım olmayan tuz. Odanın işlemeleri ve ışıklandırmaları da tuzdan özel olarak yapıldı” dedi.                 Kaplıcaya İstanbul’dan gelen Kıbrıs Gazisi Ramiz Adıyaman, tuz odasından çok fayda gördüğünü belirterek, “Uyurken nefes tıkanıklığı yaşıyordum. Buraya girmeye başladım. 5 – 10 dakika kalıyorum ve bana çok iyi geliyor” dedi.

                Sivasın Kangal ilçesinden getirilen doktor balıklara da misafirlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirten Doktor Balık sorumlusu Hacer Sarıkaya, “ Balıklarımız 26 – 28 derecede bir sıcaklıkta yaşayabiliyorlar. Cilt hastalıkları, deri hastalıkları, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına doktor balıkların tedavisi uygulanıyor. Balıklar ciltteki ölü derileri yiyerek tedavi uyguluyor. Cildi kanatmıyor. Tedavi sonrası misafirlerimize yarım saat veya bir saat suya girmemelerini duş almamasını tavsiye ediyoruz. Balıkların salyasının cilde işlemesi için bu önemli” dedi.

Bu haber 221 kez okundu.
Genel - 14:28 A A
BENZER HABERLER