23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/hocam1/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/hocam1/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Başkan Toptaş, Panel Tarlasını İnceledi

Genel - 19 Mayıs 2020 17:05 A A

                Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, ilçemizde sulama için kurulan 55 kw’lık Güneş Enerji Sistemlerini yerinde inceledi.

                Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, sulama maliyetini düşürmek için kurulan 55 kW elektrik üreten güneş enerji sistemi inceledi. Ziraat Odası Başkanı Toptaş, sistemin yaygınlaşması gerektiğini belirtti.

                Geçen yıl 130 dekar alanda sulama yapan, ayda 8 bin ile 8 bin 500 lira, sezonda ise 58 bin lira elektrik faturası ödeyen Ahmet Diker, bu sezon bu maliyetten kurtulup, ürünlerini daha çok sulama imkanı bularak, verimdeki kaliteyi artırmak amaçlı güneş enerji sistemi kurdurdu. 400 metrekare alanda kurulan sistem 200 panelden oluşurken, 35 beygirlik dalgıç motoru çalıştıran sistem 55 kW elektrik üretiyor. Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, güneş enerji sistemini yerinde inceleyerek, sistemi kuran yetkili firmanın proje danışmanı Ali Eren’den sistem hakkında bilgi aldı.

                Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş;

                “Çok güzel bir proje olmuş. Üreticilerimiz girdi maliyetlerinden olan sulama elektriğinin maliyetlerinden dolayı üreticilerimiz para kazanamadıklarından yakınıyor. Sistemi yerinde inceledik. Su bedava, elektrik bedava. Birkaç yılda da kendini amorti edebilen bir sistem. Bütün çiftçilerimize tavsiye ederiz. Yaygınlaşmasını da canı gönülden istiyoruz” dedi.

                Güneş panellerini takan firmanın proje danışmanı Ali Eren;

                “Bugün projemizi Sandıklı Ziraat Odası Başkanımıza tanıtarak, anlattık. Kendileri sistemi beğendiklerini, desteklediklerini anlattı. Haliyle ‘üretim üretim’ diyoruz. Fakat üretimin en önemli maliyetleri elektrik maliyetleri. Elektrik sarfiyatları. Çiftçimiz zaten her zaman üretmeye gönüllü. Biz de elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Burada bulunan sistem 200 panelden oluşuyor. 50 beygirlik motor çalıştıracak şekilde tasarladık. Şebeke bağlantısız bir sistem. Şu an kuyuda 35 beygirlik bir motor var. Üreticimiz dalgıç motorunu ilerleyen zamanlarda 50 beygire kadar çıkarabilecek” dedi.

Bu haber 910 kez okundu.
Genel - 17:05 A A
BENZER HABERLER